Online Eğitim İçin Kullanılabilir Mesajlaşma Programları - Tamer koç

Online Eğitim İçin Kullanılabilir Mesajlaşma Programları

Online Eğitim İçin Kullanılabilir Mesajlaşma Programları

Online Eğitim İçin Kullanılabilir Mesajlaşma Programları

Koronavirüs salgını sebebi ile anaokullarından üniversitelere kadar eğitime ara verilmişti. Bu süreç süresince üniversiteler ve Millî Eğitim Bakanlığı, eğitim ve öğretim faaliyetlerinin devam etmesi için uzaktan eğitim sistemini öğrenciler için açıkladı. 
Özellikle Avrupa ülkelerinde şiddetli hissedilen Koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle çoğu insan hayatını kaybetti. Yaşanan salgın, ülkemizde de çok ağır şekilde hissedildi. Bazı şirketler ofislerini, iş alanlarını kapatarak çalışanlarına evlerinden mesai yaptırmaya başladı. Türkiye’deki çoğu öğrenci uzaktan eğitim alırken, çalışan kişiler ise online şekilde iş faaliyetlerini ve toplantılarını gerçekleştiriyor.
Uzaktan eğitimde ve iş toplantılarında kullanılabilecek olan fazla kullanıcıyı bir arada barındırabilen uygulamalar ise şunlardır;

1- Discord
2- Goggle Hangouts
3- Microsoft Teams
4- ClassDojo
5- AnyDesk
6- Zoom
7- Kahoot
8- Khan Academy

En Popüler Destek Programları

1- Discord:
Son zamanlarda oldukça popüler olan Discord uygulaması ile sesli sohbeti rahatlıkla yapabilirsiniz ya da yalnızca yazışarak da iletişim kurabilirsiniz. Uygulamayı indirdikten sonra, bir kanal açarak belirlediğiniz kişiler ile ücretsiz bir şekilde toplu olarak iletişim kurabilirsiniz.
2- Goggle Hangouts:
Goggle tarafından geliştirilen Goggle Hangouts uygulaması, anında mesajlaşma ve görüntülü olarak görüşme platformudur. Neredeyse 30 kişilik grup ile görüntülü konuşma imkânı sağlayan uygulama, aynı zamanda Goggle uygulamaları ile de uyumlu olarak çalışıyor.

3- Microsoft Teams:
Ekip sohbetleri, toplantılar, eğitim ve işe alımlar için sohbet tabanlı çalışma alanı sunan Microsoft Teams uygulaması, şirketler ve okullar için uygun uygulamalardan biridir. Ayrıca sesli ya da görüntülü konuşmanız gerekince grubunuzla birlikte doğrudan Skype uygulamasına yönlendirilebilirsiniz.

4- ClassDojo:
ClassDojo uygulaması, sınıf içi etkileşim için kullanılır. Aileler ve öğrenciler arasındaki iletişimi sağlar. Bir öğrencinin gün içinde neleri yapması gerektiğini, günlük ödevlerin takibini öğrencilerin velileri ile entegre şekilde takip edebilir. Özellikle öğretmenler, öğrencileri ile yakın iletişimde olamayacağı için işin büyük bölümü velilere düşecek. Bu konuda ClassDojo, velilere ve öğretmenlere büyük kolaylık sağlıyor.

5- AnyDesk:
Bu uygulama ise, Dünya’nın neresinde olursanız olun, bilgisayarınıza uzaktan bağlanmanızı sağlar. Sunum ve toplantı sırasında uygulamanın vereceği bir kod ile kolayca bilgisayarınıza erişebilirsiniz.

6- Zoom:
Zoom uygulaması, birden fazla kişinin görüntülü ve sesli konuşmasını sağlayan, kullanımı kolay bir uygulamadır. Sınıf ortamını rahatça oluşturabilir, ders anlatımlarını kesintisiz gerçekleştirebilirsiniz.


7- Kahoot:
Kahoot, öğretmenlerin öğrencilerine anketler ve quizler hazırladığı bir uygulamadır. Ücretsiz bir şekilde quizleri oluşturabilir, eğlenceli ve renkli bir şekilde öğrencilere sunabilirsiniz.


8- Khan Academy:
2006 yılında Salman Khan tarafından oluşturulan “Khan Academy”, dünya standartlarında bir eğitimi, hiçbir bedel almadan sunma garantisi vermiştir. Platform, internet üzerinden birçok farklı alan ve seviye için hazırlanan ders videoları, testler gibi içerikleri barındırmaktadır. Aynı zamanda içeriğinde bulunan kütüphaneyi de ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Please write your comments